Freedom's just another word for nothin' left to lose

 

Główna                 

Co nowego?

Dyskografia

Teksty

Biografia

Big Brother

Ciekawostki

Motta

Ważne osoby

Idole

Książki

Zdjęcia

Moja mama
Janis

Raport

Mp3

Sznurki

Autorka

Forum

Księga Gości

Mail

 


CHET HELMS:
ChetPoeta bitnik. Podróżował autostopem po całych Stanach i wiedział wszystko o scenie folkowej od San Francisco do Cambridge. Chet traktował Janis jako damę. Opowiadał jej o San Francisco: - Wszyscy przypuszczalnie szukają korzeni muzycznych, ale wszyscy oni są bardzo uładzeni i porządni, jak "New Christy Minstrels" czy "Kingston Trio". Kiedy usłsyzałem ciebie i Lanny'ego, i Powella, i Johna Claya, pomyślałem - TO są korzenie (chodzi tutaj o podwórkową kapelę The Waller Creek Boys, jedna z pierwszych kapeli Janis). Gdyby ludzie na Zachodnim Wybrzeżu mogli cię usłyszeć, to zwaliłabyś ich na tyłki. Oni nigdy nie słyszeli czegoś tak dzikiego, a właśnie tego szukają.
Chet Helms tak naprawę odkrył talent Janis. On wyprowadził ją na szczyty. Był dla niej bardzo dobry i traktował ją z szacunkiem. Nigdy nie byli parą. Można go nazwać jej muzycznym ojcem, który odsłonił światu jej talent :)

Helms był założycielem i menedżerem Big Brother And The Holding Company, z Joplin na wokalu. To on także zorganizował koncerty "Human Be-ins".
"Bez Cheta nie byłoby Grateful Dead, Big Brother And The Holding Company, Jefferson Airplane, Country Joe & The Fish, czy Quicksilver Messenger Service" – mówi Barry Melton, gitarzysta grupy Country Joe & The Fish.
Chester Leo Helms urodził się w Santa Maria w Kalifornii, w 1942 roku. Większość dzieciństwa spędził w Teksasie. Z Austin do San Francisco przeniósł się w 1962 roku, powrócił tylko raz, by zabrać ze sobą Joplin. To dzięki niemu wokalistka zadebiutowała w 1966 roku u boku grupy Big Brother. Od 1980 roku prowadził w San Francisco galerię sztuki.
onet.pl
Zmarł 25 czerwca 2005r w San Francisco w wieku 62 lat. Prawdopodobnie miał zawał..

SUNSHINE (Pat Nichols):
Kelnerka pracująca w "coffe Gallery". Prostoduszna luzaczka, pół-Indianka, która później stała się bliską przyjaciółką Janis. Po pracy chodziły grać w bilard albo do barzu "Jzz Workshop". Czytały i omawiały Gurdjieffa, Kerouaca, Ginsberga, "e.e. cummingsa", Corso i Snydera.
Sunshine wychowała się w Pasadenie i w wieku 13 lat urodziła syna. W szkole, podobnie jak Janis, była lżona przez kolegów, którzy rzucali jej drobne, a ten ohydny zwyczaj znaczył w Kalifornii to samo co w teksasie - "jesteś dziwką". Opuściła dom, poszła na ulicę i bywała w "Barney's Beanery" w West Hollywood. Później wyjechała z Georgem Hunterem do San Francosco.