Freedom's just another word for nothin' left to lose

 

Główna                 

Co nowego?

Dyskografia

Teksty

Biografia

Big Brother

Ciekawostki

Motta

Ważne osoby

Idole

Książki

Zdjęcia

Moja mama
Janis

Raport

Mp3

Sznurki

Autorka

Forum

Księga Gości

Mail

Janis była miłośniczką literatury. Zamieszczam kilka jej ulubionych książek i autorów.

Jack Kerouac:
Janis mówiła, że zakochała się w Jacku Kerouacu jeszcze zanim stał się modny. To jeden z jej najbardziej ulubionych autorów.
"Nowy budda amerykańskiej literatury, napisał o nim kiedyś Allen Ginsberg. Inni pisali, że był jednoosobowym twórcą Pokolenia Beatników. Wpływ Kerouaca na kontrkulturę świata anglojęzycznego da się Jack Kerouacporównać jedynie z takimi postaciami jak John Lennon albo Timmy Leary. Jego najbardziej znana książka. "On the Road" (Na drodze) - opisująca bezcelowe podróże w rzek kontynentu, z N.Y. do San Fran i z powrotem, autostopem albo samochodem kupionym za szmaty albo ukradzionym - wydana była w 1957 roku i do dziś jest dodrukowywana co rok w ogromnych nakładach i czytana przez kolejne pokolenia młodej kontestacji: Beat, hippie, punk. Pisana w tym samym czasie książka "Doctor Sax" - traktująca o życiu prowincjonalnego miasteczka widzianym oczami młodego chłopca - jest najbliższa formalnie pisarstwu jego literackiego mistrza, Jamesa Joyce'a, którego wpływ, choć później mniej oczywisty, był jednak trwały: do końca życia Kerouac większą uwagę zwracał na rytm mowy niż na opisywane wydarzenia. Wydarzeń z reguły nie wymyślał, pisał o tym co się naprawdę wydarzyło, zmieniając jedynie imiona i nazwiska, kto jednak choć pobieżnie zna historię amerykańskiej kontestacji ten łatwo rozpozna osoby. "Dharma Bums" (Penery dharmy) jest świadectwem pierwszego zetknięcia kalifornijskiej kontestacji z buddyzmem Zen, gdy "Desolation Angels" (Anioły Pustkowia) - przez wielu uważana za najlepsza, książkę Kerouaca - jest tomem prozy niemal całkowicie pozbawionym akcji, natomiast pełnym buddyjskich aluzji. Proza Kerouaca przecięta jest niekiedy wierszykiem haiku - na wzór literatury japońskiej - ale ogólnie wierszy pisał niewiele. Albo raczej - to co u Allena Ginsberga mianowane jest poematem, u Kerouaca będzie zwykłą stroną prozy. Jack Kerouac urodził się w 1922 roku w Lowell w stanie Massachusetts, we franko-kanadyjskiej rodzinie. W1968roku ruch zachodniej kontestacji osiągnął punkt kulminacyjny. W 1969 roku Jack Kerouac zmarł w Orlando na Florydzie. "
tekst pochodzi ze strony geocities.com/wlodek_fenrych/

Biografia Billie Holiday pt. "Lady Sings the Blues":
Książka, z jaką Janis nigdy się nie rozstawała przez całe życie. Billie zaczyna historię swego życia od stwierdzenia: "Mama i Tata byli poprostu parą dzieciaków, kiedy się pobrali. On miał 18 lat, a ona 16, no a ja miałam wtedy 3 latka." Zbiegiem okoliczności zarówno Billie, jak i Janis zostały ściągnięte do Kalifornii, żeby wzmocnić zespół. Billie pisze: "Artie Shaw uważał, że potrzebuje czegoś fantastycznego, co by popchnęło zespół. - Czegoś fantastycznego? To proste - powiedziałam mu. - Zatrudnij dobrą śpiewaczkę murzńską (ją)."

czytaj tą książkę on-line

Dziesięcioro przykazań:
Janis pożyczyła ją z biblioteki szkoły średniej w Port Arthur. Zawsze trzymała ją na półce, gdziekolwiek mieszkała - od Haight-Ashbury do hrabstwa Marin.

"Naked Lunch" (Nagi Lunch) William Burroughs:
Cytat: "Miłość jest najbardziej naturalnym środkiem uśmierzającym ból na świecie".
Told by an Ivy League-educated narcotics addict, Naked Lunch juxtaposes two journeys: the narrator's physical progress from America to North Africa, via Mexico, and a terrifying descent into his own altered consciousness. In this "Interzone", loosely based on Burroughs' temporary home Tangier, sex, drugs and murder are the most basic of commodities, and the basest desires have become completely banal. Provocative, influential, morbidly fascinating and mordantly funny, Naked Lunch takes us on an exhilarating ride through the darkest recesses of the human psyche – a ride which stunned the literary world when first published in the repressed 1950s, and is still guaranteed to épater more than a few bourgeois.

czytaj tą książkę on-line.