Freedom's just another word for nothin' left to lose

 

Główna                

Co nowego?

Dyskografia

Teksty

Biografia

Big Brother

Ciekawostki

Motta

Ważne osoby

Idole

Książki

Zdjęcia

Moja mama
Janis

Raport

Mp3

Sznurki

Autorka

Forum

Księga Gości

Mail

 

 

 

Jej idole:

BESSIE SMITH:

Bessie Smith"Janis powiedziała kiedyś, że została piosenkarką, bo Grant Lyons (jeden z jej paczki) pożyczył jej płyty Bessie Smith i "Leadbelly". Dziesięć lat później, gdy została okrzyknięta najlepszą śpiewaczką bluesową swoich czasów, oddała cześć Bessie, fundując nagrobek na jej nieoznaczony grób.
Urodzona 15 kwietnia 1894 roku w Chattanooga w stanie Tennessee, Bessie Smith zaczynała karierę śpiewając w knajpach, z grupami wędrownych muzyków,  w lunaparkach i na kabaretach. Firma "Columbia Records" odkryła ją w kluie w Selma w Alabamie i do końca następnego roku Bessie sprzedała 2 miliony płyt.
Przed koncertem Bessie zawsze prosiła o drinka i potrafiła wypić duszkiem pół litra czystego dżinu. W czasie przygotowań do występu ciągle trzymała w ustach zapalonego papierosa. - Nic mi nie wiadomo o tym, żeby wyrażała w muzyce jakieś cierpienia czy katusze - mówi jej pianista, Clarence Williams.
Po zejściu ze sceny Bessie Smith piła dalej, aż do utraty przytomności. Po pijanemu robiła wszystko, żeby zwrócić na siebie uwagę, włącznie z urządzaniem bijatyk, rozrzucaniem wokół pieniędzy i krzykiem. W roku 1927 była już bardzo zniszczona, a zmarła w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym 26 września 1937 roku. Było to na Południu i odmówiono przyjęcia jej do szpitala dla białych. Wykrwawiła się na śmierć w czasie transportu do innego szpitala.
Krytyk George Avakian nazwał Bessie "mistrzynią modulacji głosu", obdarzoną "potężnym głosem o szerokiej skali, będącym połączeniem siły, a nawet szorstkości z naturalnym pięknem, któremu nei można się oprzeć." Stała się ona dla Janis Joplin nie tylko źródłem muzycznych inspiracji, ale także wzorem do naśladowania. - Pokazała mi styl i nauczała, jak go tworzyć - powiedziała Janis. - Tak naprawdę to ona jest powodem, dla którego zaczęłam śpiewać.
Janis uczyła się śpiewać bluesa, słuchając godzinami Bessie i naśladując ją."

ODETTA:

Odetta "Chociaż w roku 1957 modny był rock and roll, to blues zainspirował Janis. Kupiła płytę Odetty i zainteresowała się żywym, "męskim" brzmieniem muzyki folkowej i bluesowej. Podobalo jej się nagranie Odetty Muleskinner Blues, które wywarło głęboki wpływ także na Boba Dylana. Połączenie popularnych ballad i bluesa w wykonaniu Odetty było inspiracją dla powstania stylu Dylana z połowy lat sześćdziesiątych, łączącego muzykę folkową i rockową, a później dla wybuchowej mieszanki Janis - bluesa z rockiem. Słuchała nagrań Odetty nieustannie, ucząc się na pamięć nie tylko słów piosenek, ale także naśladując jej styl wykonania."

ROKY ERICKSON, LITTLE RICHARD:

"Uważnie studiowała wczesny styl hardrockowy Roky'ego Ericksona z "13th Floor Elevators". Ta kapela też grała w programie z okazji benefisu Teoli Jacksona i Janis spotkała się wtedy z nim, a później wspólnie występowali. Roky, z kręconymi włosami i dziecięcą twarzą - jeden z pierwszych muzyków rockowych, którzy zachwalali narkotyki - jechał na fali swej krótkotrwałej sławy zdobytej z najpopularniejszym w Teksasie zespołem początku lat '60. - Wpływ Ericksona na jej wykonawstwo jest dość wyraźny. Roky nasłuchał się Little Richarda i miał taki wrzaskliwy głos, że myślało się, że walnie w ciebie migdałkami z odległości trzystu metrów - mówi Chet Helms. - Styl Janis to właściwie Little Richard przetłumaczony przez Roky'ego Ericksona - dodaje. Niestety, Roky nadużywał LSD i przeszedł kurację wstrząsową, spędzając 3 lata w Rusk State Hospital, szpitalu dla umysłowo chorych, a jego kapela nigdy nie uzyskała ogólnokrajowego rozgłosu."